It is currently Thu Oct 30, 2014 4:08 pm

Welcome
Dobrodošli na roditeljstvo, forum za roditelje, sadašnje i buduće.

Trenutno nas čitate kao gost, što ograničava vaš pristup forumu.
Kako biste dobili puni pristup forumu, registrirajte se i postanite član naše vesele zajednice. Lako je i besplatno!

join our community today!

Post new topic Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Recepti za kašice
PostPosted: Thu Nov 03, 2011 7:18 pm 

Has thanked: 98 time
Have thanks: 105 time
Tema je namijenjena razmijenjivanju ideja i receptića za naše najmanje i najmilije.... :cerek:
Dobro će nam doći onda kad neznamo kako bi spremili,kao i onda kada nam ponestane ideja.... :mig:

Evo naši današnji recepti

Doručak
-7 corn na AD-u

Ručak
-mrkva,koraba,tikvica,češnjak,palenta!
Naribano povrće skuhati zajedno sa palentom(naravno može i bez češnjaka),za dvadesetak minuta skuhano i na kraju dodati maslinovo ulje!

Međuobrok
-jabuka,kruška,proso
skuhati proso,i dodati naribanu jabuku i krušku

Večera
-jogurt,banana,zobene pahuljice
U jogurt dodati pahuljice i bananu

:-D

Profile  

Post subject: Re: Recepti za kašice
PostPosted: Thu Nov 03, 2011 7:35 pm 

Has thanked: 1846 time
Have thanks: 1156 time
Još nismo na dohrani, ali sjećam se kašice koju je mama sestri pravila i koju ja nekad i danas znam sebi napraviti. Ribana jabuka, petit buere keksi i banana. Kekse szgnječim oklagijom ili usitnim u multipraktiku, pomiješam s ribanom jabukom i izgnječenom bananom. Nadam se da će se jednog dana i mojoj bebačici svidjeti.

Edit: vidim da su na dohrani u naslovu i recepti, koja bi onda bila razlika ove i one teme?

Profile  

PostPosted: Thu Nov 03, 2011 9:21 pm 

Has thanked: 39 time
Have thanks: 222 time
Tooooo Mambi, toooooo mi trebaaaaa!! TO je tema za mene. :tooo: Barem dok se ne ušemim s tom dohranom.
Stvarno se osjećam k'o zadnji tulac i k'o da nikad nisam ništa nikad nikome kuhala i k'o da nisam ništa čitala o dohrani i šta ti ja znam. :tuzni:

Profile  

PostPosted: Thu Nov 03, 2011 9:23 pm 

Has thanked: 305 time
Have thanks: 351 time
Orleanska I. wrote:
Još nismo na dohrani, ali sjećam se kašice koju je mama sestri pravila i koju ja nekad i danas znam sebi napraviti. Ribana jabuka, petit buere keksi i banana. Kekse szgnječim oklagijom ili usitnim u multipraktiku, pomiješam s ribanom jabukom i izgnječenom bananom. Nadam se da će se jednog dana i mojoj bebačici svidjeti.

Edit: vidim da su na dohrani u naslovu i recepti, koja bi onda bila razlika ove i one teme?

Tamo se piše više općenito, kaj paše kojemu djetetu, koja hrana otvara, koja zatvara, kaj sa čime kombinirati i tak. Treba ti pola dana da na toj stranici pronađeš neki receptić.

:top: za temu

Profile  

PostPosted: Thu Nov 03, 2011 9:40 pm 

ajde please da ovo bude tema bez pitanja,savjeta i rasprava o namirnicama i dohrani već isključivo samo tema sa receptima...da nas ne spoje sa dohranom,a ovako će recepti biti pregledniji i lakše će se moći naći!

KAŠICA S JABUKOM ILI KRUŠKOM
1 jabuka (ili kruška) srednje veličine se oguli i nareže na male komade, doda 50 ml izdojenog ili adaptiranog mlijeka i izmiksa električnim štapom. Dodaju se rižine pahuljice do željene gustoće.

KAŠICE S POVRĆEM
Mrkva, krumpir, tikvica, cvjetača, brokula i dr. povrće kuha se s malo tekućine ili na pari te dobro usitni mikserom ili propasira, te doda maslinovo ulja.Varivu se može dodati krupica od žitarica

TIKVICE S KRUMPIROM
U malo vode stavi se kuhati jedan krumpir srednje veličine i jedna tikvica narezani na kockice. Kuha se dvadesetak minuta dok voda ispari i začini s malo maslinovog ulja. Obrok se može zgnječiti vilicom ili davati djetetu da jede komadiće.

INTEGRALNA RIŽA S VOĆEM
Skuhajte rižu.Voće očistite i zgnječite ili smiksajte, te dodajte skuhanoj riži

ŠPINAT S KRUMPIROM I ŽUTANJKOM
U malo vode kuhati manji krumpir izrezan na komadiće, nešto kasnije dodati špinat. Kad je gotovo dodati tvrdo kuhani žumanjak i zgnječiti vilicom. Dodati maslinovo ulje.

KASICA S BUNDEVOM.
Skuhati komadic bundeve (nariban na rezance) i jedan krumpir. Kuhati oko pola sata. Na kraju dodatimalo adaptiranog mlijeka i usitniti.

Profile  

PostPosted: Thu Nov 03, 2011 10:07 pm 

VARIVO OD ŠPINATA /BLITVE

80 gr.špinata(blitve)
5 gr. rižinih pah.
100 ml mljeka (koje inače BEBA PIJE)
5 g ulja(maslinovo,suncokretovo)i

špinat ili blitvu očistiti,da se odstrani korijen i donji dio peteljke,oprati,ocjediti.staviti u kipuću vodu i kuhati kratko dok ne padne na dno posude.ocjediti,propasirati,dodati ulje i zaliti mljekom.mješati još kuhajući na umjerenoj temp.ugustiti obrok sa žl.rižinih.

Profile  

PostPosted: Thu Nov 03, 2011 11:07 pm 

Has thanked: 0 time
Have thanks: 1 time
Ja ću napisati naše NAJ :cerek: ;

KAŠICA S KEKSIMA
-2dcl rižinog mlijeka
-3-4 keksa
-par žličica nekog mixa žitarica (mi imamo babylove)

PALENTA S JOGURTOM
-skuham palentu, dodam malo maslinovog ulja i pola Bioaktiva :klopa:

PALENTA S BLITVOM (ili ŠPINATOM)
- skuham posebno palentu i posebno blitvu (šaku blitve), dodam maslinovo ulje i sve skupa smiksam

KAŠICA OD JABUKE
-jedna jabuka (izribana)
-1dcl rižinog mlijeka
-2-3 keksa
u r.mlijeku otopim kekse, dodam jabuku i sve izmiksam

Profile  

PostPosted: Fri Nov 04, 2011 11:21 am 

DORUČAK

GRIZ
OD PIRA sa jabukom
Skuhati griz na mlijeku,i u gotov griz dodati naribane jabuke.
Ja sam dodala jabuke narezanu na sitne kockice jer se učimo žvakati.

Griz još može biti pšenični,raženi,kukuruzni,ječmeni.Kuha se sa duplom količinom mlijeka,oko 5 min od kada mlijeko zakipi.
Od voća se može dodati bilo koje svježe voće,kao i suho,zatim kakao.
Jako je fin,jako,jako,jako!!!

RUČAK

TELETINA S POVRĆEM

½ šalice teletine izrezane na kockice
1 oguljena rajčica
¼ šalice graška
1 oguljena mrkva
¼ šalice riže
1 žlica usitnjenog crvenog luka
4 šalice vode

meso kuhajte oko 1 h
operite povrće i sitno narežite
dodajte povrće i rižu i kuhajte dok ne omekša
izvadite meso i povrće, a juhu od kuhanja sačuvajte
izgnječite ili smiksajte sve sastojke dodajući juhu do željene konzistencije

Profile  

PostPosted: Fri Nov 04, 2011 5:02 pm 

KRUŠKA SA LANOM
krušku naribati i dodati mljevene sjemenke lana,pustiti da malo odstoji kako bi sjemenke omekšale.

Profile  

PostPosted: Fri Nov 04, 2011 7:47 pm 

Has thanked: 6 time
Have thanks: 108 time
Mi papamo samo kuhano, bez ikakvih instantica, ali svejedno nam cjelokupan repertoar nije nešto bogat, uvijek nekako jedno te isto :misli:

Doručak/Večera

1. Zobena kaša
4 žličice vulgaris zobenih pahuljica kuham 10-15min u cca 120ml mlijeka dok se neraskuha i ugusti. Količina mlijeka i dužina kuhanja ovise o zobi.
Dodamo naribane svježe ili kuhane jabuke ili kruške.

2. Griz od pira/ječma/pšenice. 4 žličice kuham u 120ml mlijeka uvijek duže od 10min, moj frajer voli da je to sve fino raskuhano. Dodam voće ponekad.

3. Proso na mlijeku. 2-3žličice na 120ml mlijeka kuham 15-20min. Prosa treba manje stavit i dugo kuhat dok se ne raskuha skroz, moj se inače zakašljava. Ovo je slatko dosta, pa u to skrivam jogurt;-).

4. Riža na mlijeku. Koristim alnatura rižu izgnječenu da izgleda kao zobene pahuljice, čisto iz praktičnih razloga, zrnca riže mi je tlaka naokolo skupljat, ovo lakše pobrišem. Kuham 4 žličice u 120ml mlijeka 15-18min. I u ovo češće skrivam jogurt nego voće.

5. Palenta na mlijeku. Koristim instant, mjeru ne znam, cca 3-4žličice na 120ml mlijeka.

5. Savijača od jabuka. Ovo može od početaka dohrane čim se uvede jabuka i gluten.
Vučene kore bez jaja, kupovne ako radim ja, made by baka ako ona radi, premažem malo maslacem, pospem naribanim slatkim jabukama, zarolam i pečem na 180C dok zarumene.
Ako su jabuke vodene i kisele može se posut smrvljenim keksom. Ja ne koristim arome ni nikakve zaslađivače.
Za veću bebu se može kalorijski pojačat usitnjenim bademima i drugim orašastim plodovima, grožđicama.

Ručak

1. 2pileća krila, sitno nasjeckano pola tikvice i mini krumpir (može bilo koje povrće, moj je sad u fazi da samo ovo jede) ubacim u lončić, prelijem janom i ostauim da se kuha dok se za 2 sata ne sjetim da bi bilo vrijeme zgotovit to. Krilca izvadim, skinem meso, štapnim mixerom skroz usitnim i vratim u juhicu, tj sakrijem.
Ukuham domaće rezance tako da uguste juhu.

2. Sitno narezana tikvica i krumpir, kuham u vodi. Svaki 3.-4.dan jede bez mesa, prije sam znala pobacat svakakvog povrća, ponekad dodam žutanjak i to je to.

3. Luk i mrkvu prodinstam, dodam teletinu i zalijem vodom, kuha se dugo, pred kraj ubacim sitno narezano povrće. Meso izmixam i vratim unutra.

4. Brancin glavu stavim s povrćem kuhat da dobijem juhu, u nju ukuham domaće rezance da bude gušće i lakše ga hranit. Uz to sa strane jede očišćeno meso koje samo ispržim na ulju.

Eto, to je to što baš njemu kuham, ostalo za ručak odvojim od našeg prije nego začinim.

Međuobrok
-kukuruzni smoki mažem maslacem, kikiriki maslacem
-rižine krekere isto tako mažem
-kruh namažem maslacem i stavim fetu nekog sira tipa gauda, važno da ima blagi okus i da ne smrdi
-napravim buhtlice od dizanog tijesta punjene svježim zrnatim sirom (neki iz lidla mi je super za to)
-palačinke bez nadjeva

Profile  

PostPosted: Fri Nov 04, 2011 8:03 pm 

Pljuc kuhani proso na mlijeku,to mi se sviđa ,jakooooo.
Moramo probati,nisam znala za to.

Ja kupujem griz,sve vrste od Severa.Na svakom piše da se kuha 5 min.I zbilja za 5 min bude fino kremasto...svaki prozvođač ima svoje upute.

Profile  

PostPosted: Fri Nov 04, 2011 8:17 pm 

Has thanked: 6 time
Have thanks: 108 time
Mambi wrote:
Pljuc kuhani proso na mlijeku,to mi se sviđa ,jakooooo.
Moramo probati,nisam znala za to.

Ja kupujem griz,sve vrste od Severa.Na svakom piše da se kuha 5 min.I zbilja za 5 min bude fino kremasto...svaki prozvođač ima svoje upute.

I ja od severa, jeftinije je :-D. Ali ja to duže raskuham, jer mi se inače zakašljava, a i slađe bude što se dulje kuha.
Do kad njemu nisam krenula kuhat, ne da nisam znala za proso na mlijeku, nego za ništa osim pšeničnog griza s šećeróm i pol kantice kraš ekspresa hehe.
Kupila sam i brašna neka, pir, proso, nemam pojma, s namjerom radit mu keksiće, ali nisam još.
Inače, baka jede sve ostatke, žao joj je bacit i ošo dijabetes pa-pa na zdravoj hrani

Profile  

PostPosted: Thu Jan 12, 2012 4:43 pm 

Naša top 1 voćna kašica :top:
Banana,borovnice i 5 corn žitarice(ili bilo koje druge)

Kakoooo je to dobroooooooo,probajte :klopa:

Profile  

PostPosted: Thu Jan 12, 2012 5:58 pm 

Has thanked: 0 time
Have thanks: 1 time
Mambi wrote:

kako to radiš? Borovnice smrznute?
Miksaš?

Profile  

PostPosted: Thu Jan 12, 2012 7:20 pm 

Has thanked: 316 time
Have thanks: 145 time
Mene zanima kad pisete kuhanje na mlijku, o kojem se mlijeku radi? Ja griz kuhsm na vodi i ne sviđa joj se, ali kako bi izgledalo kuhanje na ad-u? Mozda kuhate na rizinom mlijeku?

Image

Profile  

PostPosted: Thu Jan 12, 2012 8:39 pm 

Has thanked: 1 time
Have thanks: 0 time
meni je bila super kombinacija palenta kuhana na vodi (uzimala sam onu alnaturinu koja se kuha 20 min) i onda 5min pred kraj kuhanja unutra naribati krušku. mljac

Profile  

PostPosted: Fri Jan 13, 2012 11:04 am 

ivana0906 wrote:
Mambi wrote:

kako to radiš? Borovnice smrznute?
Miksaš?

Da,imam borovnice smrznute domaće.
Odledim ih i smiksam sa žitaricama i bananom.
Banana slatka ubije malo kisele borovnice.
A takooo zdravo,sutra stolica bude kao da je u ugljenu bila :xzubo:

Profile  

PostPosted: Fri Jan 13, 2012 11:08 am 

Za međuobrok!
Banana,jabuka,sok od iscijeđene naranče i žitarice
Zgnječiti bananu,izribati jabuku,dodati žitarice od punog zrna,i zaliti sokom od naranče.
Pustiti da odstoji kako bi žitarice omekšale i imate pravi Guten Morgen obrok kao kod stričeka Hippa :xzubo:

Profile  

PostPosted: Fri Jan 13, 2012 11:10 am 

Has thanked: 201 time
Have thanks: 440 time
ej, dajte uz recept napisite kad se moze ta kasica (ono - super za uvodjenje u dohranu), 7 mj, godina dana :trep:

Profile  

PostPosted: Fri Jan 13, 2012 11:14 am 

purpler80 wrote:
ej, dajte uz recept napisite kad se moze ta kasica (ono - super za uvodjenje u dohranu), 7 mj, godina dana :trep:

a tu ti se mišljenja često kose :fight: :fight: :fight: :xzubo:
stoga bolje po vlastitom nahođenju jer ima raznih tablica a ne pratimo svi istu. :mig:

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page 1, 2  Next